Spis treści:

Strona główna
-----------------------
Swarzyca
Ręce boga
-----------------------
Czytelnia
Galeria
-----------------------
Współpraca
Księga gości

Ręce boga
Ręce boga Piktogram zwany Rękami Boga był używany także przez Wandalów, według części badaczy symbol ten stanowi ideogram oznaczający pojęcie Boga Najwyższego. Cztery piorunowładne ręce, o pięciu, lub sześciu palcach ułożonych w grzebień, tworzą krzyż równo ramienny, będący głównym elementem symbolu. Ramiona krzyża skierowane w cztery strony świata są wyrazem wszechwładności stwórcy, zwanego w rodzimej wierze Słowian Bogoświatem. Są, więc Ręce Boga symbolem wszechświata, ze wszystkimi jego poznanymi, jak i nie odgadnionymi obszarami.
Ręce boga Często w czterech polach pomiędzy ramionami Rąk Boga umieszczane są łamane krzyże, czyli swarzyce. Z pośród czterech swarzyc dwie mają pojedynczo zagięte ramiona, dwie pozostałe posiadają na końcach podwójne zagięcie. Jest to symbolem dwoistości ognia niebiańskiego. Swarzyce o pojedynczych zagięciach oznaczają Swaroga i jego syna Swarożyca, czyli bóstwa ognia, zaś te o podwójnym zagięciu można rozumieć jako symbole Peruna, to ze względu na większa dynamikę oddawaną w rysunku, a typowa dla zjawiska burzy.
Ręce boga na naczyniu glinianym Tu warto zauważyć, że same ręce krzyża wraz z grzebieniami na ich zakończeniach, także można przypisać jako atrybut Boga gromów. Mogą, bowiem symbolizować deszcz i chmury typowe dla gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jednak nie należy odrzucać teorii, jakoby grzebienie na końcach ramion krzyża mogły symbolizować promienie słoneczne Swarożyca. Obie interpretacje potwierdzają dwoistość tego symbolu i nie powinny być rozpatrywane oddzielnie.
Całość ideogramu Ręce Boga wyraża Najwyższą Boskość w dwóch jej aspektach: słoneczno-ognistym i władczo-opiekuńczym. Jest symbolem mocy wszechogarniającej, czczonej przez Słowian od wysp na Bałtyku, aż po naddnieprzańskie stepy.

Na podstawie różnych materiałów, w tym ulotki RKP, opracował Sieciech.

<< poprzednia | do góry strony | następna >>

SWARGA
wszelkie prawa zastrzeżone
strona powstała 16 stycznia 2006
autor strony: sieciech